(Film)vetítünk nektek 66.

 Találd ki, melyik filmet vetítjük most… 🙂

 Egy kisvárosi, rendkívül szigorú és pedáns középiskolai tanár (akit a diákjai egy­­más közt csak „Ronda tanár úrként” emlegetnek) felháborodva fedezi fel, hogy a nö­ven­dé­ke­i egy kétes hírű éjszakai mulatóba járnak. A tanár elhatározza, hogy sze­mé­lye­sen tesz rendet, és a diákjai nyomába ered a füstös, bűnös szórakozóhelyre. A­mi­kor azonban belép a klubba, és megpillantja a színpadon a kihívó, igéző hangú é­ne­kes­nőt, a lány nyers szexualitása és hideg eleganciája teljesen megbabonázza az ad­dig makulátlan életű professzort. A fegyelmezett, vaskalapos pedagógus kontrollja pillanatok alatt darabokra hullik: a vágytól elvakítva feladja a munkáját és a tár­sa­dal­mi megbecsülését, hogy elvegye a nőt, és rabszolgaszerűen kövesse őt a züllött, vándorcirkuszi világba. Az abszolút morális dráma akkor éri el a tetőpontját, amikor a társulat évekkel később visszatér a tanár szülővárosába. Az egykori tekintélyes pro­fesszort a színpadon egy megalázó varieté-bűvészmutatvány segédjeként, fehér arcú, szomorú bohócnak maszkírozva kényszerítik a közönség elé. Az előadás ré­sze­ként a saját méltóságát végleg sárba tiporva kell komédiáznia egykori diákjai és kol­lé­gá­i előtt, ami teljesen összeroppantja a lelkét. A megaláztatástól megtörve, az éj­sza­ka leple alatt utoljára még visszalopózik egykori iskolájába, és a sötét, üres tan­te­rem­ben, a katedrájára borulva búcsúzik el az élettől, görcsösen kapaszkodva abba az is­ko­la­pad­ba, amely egykor a tiszteletet és a rendezett múltját jelentette.

   (1930-as német film)

   Válaszként csak a film címét várjuk.


Tetszett a feladat? Oszd meg: