Találd ki, hogy miről regélünk! (15)

   Sorozatunkban a régi magyar mondavilágot i­déz­zük fel. Egy részletet kiragadunk belőle, és ebből kell az ismert regére ráismerni. Válaszként azt várjuk, hogy megmondjátok, most miről is regélünk nektek.

   Bele is csapunk a regébe. 🙂


 András király pedig, aki ágyban fekvő be­teg volt, maga elé tette a koronát egy vörös kendőre, és melléje helyeztette a kardot, a­mely a hercegséget jelentette.
 Amíg ezt tárgyalták, azalatt Mik­lós, a hírvivők ispánja, aki az ajtót őrizte, és a kü­szöb­nél állott, mindent meghallott.
 Amikor a herceget a királyhoz be­hívták, és az ajtón belépett, gyorsan o­da­súg­ta neki az ispán:
 - Ha kedves az életed, válaszd a kardot!
 Ennél többet nem mond­hatott.
 Amikor a herceg belépett, és meglátta a koronát meg a kardot a király előtt, na­gyon elcsodálkozott.
 A herceg leült, a király pedig fel­emelkedett ágyában, és így szólt:
 - Herceg! Én megkoronáztam a fiamat, de nem nagyravágyásból, hanem az or­szág békessége kedvéért. De neked szabad akaratod van: ha akarod a ki­rály­sá­got, vedd a koronát, ha a hercegséget, vedd a kardot. Az egyiket engedd át a fiamnak, mert a korona igazság szerint a tiéd.


Tetszett a feladat? Oszd meg: